370-min

АО “Вишневий і Партнери” про наслідки направлення судповістки на електронну адресу та смс. Економія суду на поштових витратах чи розгляд справи з наслідком винесення заочного рішення.

“КОШТІВ НА МАРКИ НЕМАЄ”: СУД У ЛЬВОВІ ПРИПИНЯЄ НАДСИЛАТИ ПОВІСТКИ І РІШЕННЯ ПОШТОЮ, Голова ДСА України Зеновій Холоднюк заявляє, що через недостатнє фінансування судової гілки влади в Україні поставлено під загрозу конституційне право громадян на доступ до правосуддя,  – такі заголовки ми бачимо стрічці новин чи не кожний день останнім часом. І добре якщо для Вас це просто новина, а сторони процесу із-за цього не можуть отримати ні повістки, ні ухвали ні судові рішення.

Тому таку проблему намагаються вирішити за допомогою законопроекту № 4360. Ним регульовано, що судові повідомлення сторонам процесу будуть направлятися по смс або електронною поштою. Представники судової гілки влади впевнені, що це допоможе українським судам заощадити чимало коштів на відправку кореспонденції.

Проте звичайно, і сьогодні повістки і процесуальні документи приходять електронною поштою і смс. Згідно з чинним законодавством для цього необхідно попередньо подавати клопотання. А от при прийнятті закону відповідне клопотання подавати не потрібно буде.

Так законопроект передбачає, що після отримання повідомлення від суду, сторони повинні будуть протягом наступного дня після відправки смс або електронного листа, повідомити суд про його отримання. Але навіть якщо цього не зробити кореспонденція буде автоматично  вважатися врученою. І не факт що в цьому моменті не буде зловживань. Адже якщо Позивач зазначить не правильний телефон або емейл – то результат передбачуваний, особа навіть уяви не матиме що до неї звенулись з позовом. Або ще один практичний варіант, людина за кордоном – на країнський номер повідомлення їй не надійде. 

На практиці нам часто приходять судові повістки в день розгляду справи або ж пізно ввечері, а справа призначена на ранок. Для юристів то це не є проблемою, адже це наша робота, і ми зазделегідь дізнаємось дату розгляду справи по телефону ну або ж якщо є інформація на судовій владі чи в реєстрі. 

З точки ж зору держави, то, звичайно, таке рішення допоможе пристойно заощадити на поштових конвертах, марках і т.п.

А от наскільки не буде порушенням права громадянина на доступ до правосуддя це питання, адже суд може і заочне рішення винести по справі, а Відповідач навіть гадки про це не матиме. 

Таким чином, текст законопроєкту має в першу чергу забезпечувати права, а не навпаки. Тому він має бути доопрацьований до деталей. 

Якщо у Вас виникли додаткові питання, для отримання консультації телефонуйте: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com