020

ВС: ОСОБУ НЕ МОЖУТЬ ВИСЕЛИТИ З ІПОТЕЧНОГО ЖИТЛА, ПРИДБАНОГО ЧАСТКОВО ЗА ВЛАСНІ КОШТИ

Касаційний цивільний суд ВС постановив: виселення з іпотечного житла, придбаного частково за кредитні, а частково за власні кошти, є неможливим.

Суть справи

Відповідачка отримала кредит банку й передала в іпотеку придбану нею квартиру, після чого оселилася в ній із чоловіком та дітьми і вони зареєстрували своє місце проживання.

Згідно з договором купівлі-продажу квартира придбана частково за особисті кошти відповідачів і частково – за кошти, отримані в кредит.

У 2018 році банк звернув стягнення на іпотечну квартиру і за ним було зареєстровано право власності на квартиру.

Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову банку до боржниці та її чоловіка, які діють у своїх інтересах та в інтересах малолітніх дітей, про виселення без надання іншого житлового приміщення.

Висновок КЦС ВС (постанова від 12 квітня 2021 року у справі № 310/2950/18)

Верховний Суд у складі об’єднаної палати Касаційного цивільного суду залишив у силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій.

Під час ухвалення судового рішення про виселення мешканців у процесі зверненні стягнення на житлове приміщення застосовуються як положення ст. 40 Закону України «Про іпотеку», так і норма ст. 109 ЖК Української РСР.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 ЦК України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше житлове приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.

Аналіз норм гл. 26 ЦК України дає підстави для висновку, що частка в праві спільної часткової власності на житлове приміщення є окремим об’єктом цивільних прав, оскільки частка в праві спільної часткової власності, що належить кожному зі співвласників, розглядається не як частина речі й не як право на частину речі, а як частина права на всю річ як єдине ціле. Тобто право спільної часткової власності поширюється на все спільне майно, а частка в праві спільної часткової власності не є конкретною часткою майна.

Оскільки житлові приміщення та частка в праві спільної власності є різними видами об’єктів цивільних правовідносин, вони можуть становити різні за змістом та наповненням правові поняття, що не дає можливості поширити дію положень норми про виняток із загального правила, встановленого ч. 2 ст. 109 ЖК Української РСР.

Згідно з нормами ст. 109 ЖК Української РСР та ст. 379 ЦК України у поєднанні з гл. 26 ЦК України виселення без надання іншого житлового приміщення відбувається в тому разі, якщо саме це житлове приміщення було придбано за кредитні кошти. Якщо за кредитні кошти було придбано інший об’єкт цивільних прав (частку в праві спільної часткової власності), а не житлове приміщення в цілому, яке  передано в іпотеку, то виселення без одночасного надання іншого постійного житлового приміщення не допускається.

Оставь свой E-mail,
чтобы скачать шаблон

Ваше имя

Телефон

Ваш e-mail

×

photo_2021-02-04_14-05-50_cr

Записаться на консультацию с Александром Вишневым

Это личное знакомство с Александром в течении 1-2 часов. В процессе общения Вы раскрываете суть проблемы, предоставляете необходимые документы для анализа и получаете ответы на вопросы.
Стоимость консультации — от 1 000 грн.

Ваше имя

Телефон

×

consultation 

Консультация

от 1 000 грн.

Это личное знакомство длительностью 1 час. Во время консультации Вы подробно описываете сложившуюся ситуацию, предоставляете необходимые документы для детального анализа и получаете ответы на вопросы, которые Вас интересуют.

×

consultation 

Брачный договор

от 2500 грн.

Заключение договора – один из наиболее удобных и эффективных способом достижения согласия между людьми. В договорном порядке можно разделить имущество, согласовать вопросы касательно воспитания ребенка и выплаты алиментов. Наибольшим плюсом этого процесса является то, что каждая из сторон имеет возможность контролировать ситуацию и принимать решения в равной доле.

×

consultation 

Медиация

от 5000 грн.

Семейная медиация – это способ мирного урегулирования конфликта между сторонами с помощью не заинтересованной стороны (медиатора – семейного адвоката). Адвокаты “Вишневый и Партнеры” обладают необходимыми знаниями и помогут Вам найти решение ситуации, которое подойдет обеим сторонам.

×

consultation 

Судебное урегулирование

от 10000 грн.

Если все-таки Вам не удалось достичь понимания с другой стороной, спор можно решить в судебном порядке. Адвокаты “Вишневый и партнеры” имеют 10-ти летний опыт представления интересов в суде, поэтому нам под силу вести дело любой сложности.

×