photo_2021-05-26_13-37-34

Олександр Вишневий: справа про вбивство адвоката Юрія Ігнатенка: що відбувається?

Олександр Вишневий   Олександр Вишневий    адвокат, керуючий партнер Адвокатського об’єднання “Вишневий і Партнери”

Коментар для Юридичної газети 

У ЗМІ неодноразово повідомлялося, що 19 березня 2015 р., посеред білого дня в м. Бориспіль Київської області, було викрадено 51-річного адвоката Юрія Ігнатенка. Через три дні його тіло знайшов рибалка за 50 км від місця зникнення. Через декілька днів слідчі органи відзвітувалися про затримання 4-х підозрюваних, які вчинили злочин. Справу передали до суду. Однак нещодавно суд звільнив з-під варти обвинувачених, а вироку у цій справі й досі немає.

7f5f6ec36e869ca546cb355d53568590

Обставини, за яких було вбито адвоката Юрія Ігнатенка

За версією обвинувачення, впродовж 2014-2015 рр. адвокат Юрій Ігнатенко надавав правову допомогу в цивільній справі про визнання недійсним договору купівлі-продажу квартири.

18 березня 2015 р. він виграв справу в Апеляційному суді Київської області. Чоловік особи, яка програла справу, вирішив помститися адвокату та вбити його. Вже наступного дня адвокату Ігнатенку зателефонував невідомий та запропонував зустрітися в Борисполі.

Обманом його заманили до автомобіля та вивезли за місто. Коли автомобіль зупинився, один з обвинувачених почав тримати потерпілого, а інший – наносити кастетом удари потерпілому в область голови. В подальшому адвоката витягнули на узбіччя дороги та продовжили наносити удари руками та ногами по всьому тілу.

Після побиття потерпілого силоміць затягли до автомобіля, аби відвезти подалі від дороги та уникнути небажаних свідків. По дорозі за допомогою шприцу в організм потерпілого ввели хімічну речовину, аби придушити опір до боротьби.

По приїзду на поле в Броварський район адвоката витягнули з машини, затягли у водойму та завдали чотири удари битою по голові, від яких потерпілий помер.

У вчиненні вбивства обвинувачуються чотири особи: один, якому обвинуваченням відведено роль організатора, – був відомим психіатром, раніше вже притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, пов’язаного із посяганням на життя особи. Ще один – посібник – є зятем психіатра. Інших двоє обвинувачених на момент вчинення були неповнолітніми. Вчинити злочин погодилися за грошову винагороду.

Суд та слідство у цій справі: що пішло не так.

У справі, на мій погляд, достатньо доказів, аби довести вину по кожному пункту пред’явленого їм обвинувачення.

Однак складнощів додає те, що слідство у справі велося халатно, в результаті чого не були належним чином процесуально оформлені низка доказів, що може відобразитися на визнанні допустимими фактичних даних, які у них містяться. Ще виникла проблема, яку неможливо було передбачити. Під час судового розгляду в Броварському міськрайонному суді Київської області було знищено частину відеозаписів слідчих експериментів та інших важливих для справи доказів

Складається враження, що цю справу правоохоронці «зливали» на початкових етапах її розслідування. Ну, от уявіть собі: невже слідчий, в якого такий же КПК, як і у інших, не знав, що додаток до кожної процесуальної слідчої дії оформлюється окремо, а в матеріалах провадження повинні зберігатися оригінали носіїв технічної інформації, а не копії? Безумовно, знав. Натомість у цій справі на одному носії інформації, – а про це вже можна говорити, оскільки матеріали були досліджені судом, – міститься додатки одразу до трьох протоколів слідчих дій, проведених у різні проміжки часу. Що це – халатність і непрофесіоналізм чи заздалегідь сплановані і продумані наперед дії з розрахунком розвалити справу в суді? Сумнівів багато.

Під час розгляду справи в Броварському міськрайонному суді Київської області прокурором надано для дослідження відеозаписи слідчих експериментів, а також відеозапис із камер спостереження, де зафіксований момент, коли адвокат сідає до автомобіля, на якому приїхали обвинувачені до Борисполя. Броварським міськрайонним судом ці відеозаписи досліджувалися.

Однак, коли справу було передано за визначеною підсудністю до Дніпровського районного суду м. Києва, виявилося, що відеозаписи слідчих дій знищено.

Броварською прокуратурою за фактом знищення доказів відкрито кримінальне провадження та наразі слідчим органом здійснюється досудове розслідування. З наявної у мене інформації, осіб, які вчинили цей злочин, не встановлено. На мою думку, на місцевому рівні буде складно навіть не з процесуальної, а з практичної точки зору встановити осіб, більше того – притягнути кого-небуть до відповідальності. Однак розслідування триває. Сподіваємося на неупередженість слідчих органів, а також на те, що все-таки вдасться встановити тих, хто так активно намагався допомогти уникнути обвинуваченим відповідальності.

Осіб, які обвинувачуються у злочині, за який передбачене довічне позбавлення волі, звільнено з-під варти

Справа в тім, що головуючий суддя, яка здійснювала розгляд даної справи в Броварському міськрайонному суді Київської області, обвинувачується у вчиненні злочину, відповідальність за який передбачена ч. 3 ст. 368 КК України. При цьому її захисником є адвокат, який одночасно був захисником одного з обвинувачених у цій справі.

Саме з цих підстав судді було заявлено відвід та й сама суддя також подала заяву про самовідвід. Розгляд справи відкладався і, коли строки тримання обвинуваченим під вартою добігали кінця, суддя спочатку розглянула клопотання прокурора і продовжила строк тримання під вартою обвинуваченим, а лише потім було розглянуто заяву про відвід, яку було задоволено судом присяжних і відведено суддю від розгляду справи.

Апеляційний суд скасував ухвалу про продовження строків тримання під вартою, що призвело до звільнення з-під варти обвинувачених у залі апеляційного суду, оскільки колегія суддів дійшла висновку, що спочатку слід було розглянути відвід, а лише потім розглядати всі інші процесуальні питання. Особисто мені незрозуміло, чому суддя, знаючи заздалегідь про наявність таких обставин, не заявила собі самовідводу раніше. Чи це була чергова випадковість, чи частина чийогось плану, наразі можна лише здогадуватися.

21 січня 2020 р. Дніпровським районним судом м. Києва застосовано до обвинувачених запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. В подальшому кожному з них було неодноразово продовжено цілодобовий домашній арешт.

На волі, хоча і під цілодобовим домашнім арештом, обвинувачені перебувають під прискіпливою увагою адвокатів Ради адвокатів Київської області та Комітету захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів Київської області.

У 2020 р. – після того, як в Броварському міськрайонному суді, після задоволення відводу, неможливо було утворити склад суду, – Київський апеляційний суд визначив підсудність справи за Дніпровським районним судом столиці. Кримінальне провадження було передано до найбільш територіально наближеного суду, в якому можливо утворити було склад суду.

IMG_6293

На чиєму контролі справа

Представництво інтересів потерпілих у справі здійснює ціла група адвокатів з Комітету захисту професійних прав адвокатів Ради адвокатів Київської області. Ця справа перебуває на контролі в Голови Ради адвокатів Київської області Петра Анатолійовича Бойка.

Справа про вбивство колеги, акцентую, якого було вбито у зв’язку професійною діяльністю, – це найвищий для нас пріоритет! Ця справа в черговий раз нас згуртувала.

Чого б нам не коштувало, ми будемо йти до кінця, доки суд у цій справі не поставить остаточну крапку і ті, хто вбили адвоката, отримають максимальне покарання.

Ви навіть не уявляєте, скільки довелося витратити часу та зусиль, аби в належну процесуальну площину «завести» дану справу. Це щоденна, монотонна, клопітка робота цілої групи адвокатів. Кожен повинен усвідомити раз і назавжди, що адвокатів чіпати не можна. Вони виконують свій професійний обов’язок. Життя дуже непередбачуване і може так статися, що сьогодні ти зазіхаєш на свободу чи життя і здоров’я адвоката, а вже завтра тобі і самому неодмінно потрібен буде адвокат!

Що наразі зі справою і на якій вона стадії

Судовий розгляд даної справи здійснюється Дніпровським районним судом м. Києва у складі суду присяжних. Справу вже п’ятий раз заслуховують із самого початку. Дніпровський районний суд м. Києва доволі оперативно сформував суд присяжних, визначив порядок дослідження доказів, допитав потерпілих, вивчив письмові докази. Не хочу вдаватися до жодних оцінок дій чи прийнятих судом рішень, доки триває розгляд, але можу стверджувати, що розгляд справи здійснюється високопрофесійним, вольовим та незалежним судом, і стосовно кожного учасника забезпечується належна правова процедура.

Чи визнають обвинувачені вину у вбивстві адвоката

Один з обвинувачених вже дав показання. Він детально повідомив механізм і локалізацію завданих тілесних ушкоджень, що стоять у причинному зв’язку зі смертю потерпілого. Розповів про характер домовленостей, мотиви та роль, яка була відведена кожному співучаснику. Інших наразі обвинувачених суд не допитав, однак вони не визнають вини та заперечують факти, що наведені в обвинуваченні.

Ми продовжимо інформувати й надалі всю юридичну спільноту про обставини цієї резонансної справи.

Оставь свой E-mail,
чтобы скачать шаблон

Ваше имя

Телефон

Ваш e-mail

×

photo_2021-02-04_14-05-50_cr

Записаться на консультацию с Александром Вишневым

Это личное знакомство с Александром в течении 1-2 часов. В процессе общения Вы раскрываете суть проблемы, предоставляете необходимые документы для анализа и получаете ответы на вопросы.
Стоимость консультации — от 1 000 грн.

Ваше имя

Телефон

×

consultation 

Консультация

от 1 000 грн.

Это личное знакомство длительностью 1 час. Во время консультации Вы подробно описываете сложившуюся ситуацию, предоставляете необходимые документы для детального анализа и получаете ответы на вопросы, которые Вас интересуют.

×

consultation 

Брачный договор

от 2500 грн.

Заключение договора – один из наиболее удобных и эффективных способом достижения согласия между людьми. В договорном порядке можно разделить имущество, согласовать вопросы касательно воспитания ребенка и выплаты алиментов. Наибольшим плюсом этого процесса является то, что каждая из сторон имеет возможность контролировать ситуацию и принимать решения в равной доле.

×

consultation 

Медиация

от 5000 грн.

Семейная медиация – это способ мирного урегулирования конфликта между сторонами с помощью не заинтересованной стороны (медиатора – семейного адвоката). Адвокаты “Вишневый и Партнеры” обладают необходимыми знаниями и помогут Вам найти решение ситуации, которое подойдет обеим сторонам.

×

consultation 

Судебное урегулирование

от 10000 грн.

Если все-таки Вам не удалось достичь понимания с другой стороной, спор можно решить в судебном порядке. Адвокаты “Вишневый и партнеры” имеют 10-ти летний опыт представления интересов в суде, поэтому нам под силу вести дело любой сложности.

×