photo_2020-09-07_18-56-19

Поділ майна. З чого почати? Практичні поради. Коментар помічника адвоката Кмітюк Марини

Коментар помічника адвоката Адвокатського об’єднання “Вишневий і Партнери” Марини Кмітюк про те, як грамотно підійти до процесу поділу майна та який комплекс підготовчих дій необхідно вчинити для успішного звернення до суду та отримання бажаного результату.

За період карантину зросла кількість розлучень, а за ними послідувала наступна стадія розірвання відносин між колишнім подружжям – поділ майна.

Ми вирішили розповісти у декількох відео, як грамотно підійти до процесу поділу майна у випадку якщо ви домовились, та якщо це питання потребує вирішення у судовому порядку.

Перед тим, як готувати позов, рекомендуємо вчинити комплекс підготовчих дій, які є передумовами для успішного звернення до нього.

 1. До суду необхідно звертатись у випадку, якщо поділ майна саме судом – єдиний вихід із ситуації і домовитись між собою у Вас не вийшло.

У випадку, якщо ВИ разом досягли згоди щодо поділу майна краще – посвідчити договір поділу майна між подружжям у нотаріуса. Такий договір прирівнюється  до договору купівлі-продажу тому ви одразу можете зареєструвати майно за кожним із Вас та закрити це питання назавжди.

 

 1. Якщо ви не домовились із колишнім чоловіком або дружиною та збираєтесь звертатись до суду в першу чергу потрібно встановити обсяг нажитого вами майна.

До такого майна належать речі, що були придбані вами:

 • спільно
 • в період шлюбу
 • не підпадають під категорію особистої приватної власності:
  • майно, набуте до шлюбу;
 • майно, що було подаровано або успадкова
 • майно, набуте за кошти, які належали їй (йому) особисто;
 • житло, набуте нею (ним) за час шлюбу внаслідок його приватизації;
 • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
 • премії, нагороди, які вона (він) одержали за особисті заслуги.
 • кошти, одержані як відшкодування моральної або майнової шкоди
 • страхові суми, одержані нею (ним) за обов’язковим або добровільним особистим страхуванням;
 • приплід або дохід (дивіденди), які приносить річ, власником якої є один із подружжя.

Зі змісту п.п. 23, 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» вбачається, що, вирішуючи спори між подружжям про майно, необхідно встановлювати обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства, зясовувати джерело і час його придбання. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу можуть бути будь-які види майна, незалежно від того, на ім`я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом. До складу майна, що підлягає поділу включається загальне майно подружжя, наявне у нього на час розгляду справи, та те, що знаходиться у третіх осіб. При поділі майна враховуються також борги подружжя та правовідносини за зобовязаннями, що виникли в інтересах сімї.

 

 

 1. Все майно, яке ви збираєтесь ділити має існувати на момент поділу. Що робити, та як захистити свої права, якщо в процесі поділу чоловік або дружина відчужили його ми поговоримо в наступних відео.

 

 1. Після того, як ви визначили перелік спільного майна, яке підлягає поділу між вами, необхідно зібрати докази, які ці обставини підтверджують. ЦЕ можуть бути документи, квитанції, гарантійні талони. Все, що підтверджує факт придбання майна подружжям за спільні кошти.

 

Ви маєте підтвердити доказами, купівлю кожної речі, яку збираєтесь ділити. Якщо це наприклад автомобіль, а у вас немає технічного паспорту на нього, можна звернутись до сервісного центру мвс та отримати копію договору купівлі продажу, відомості про дату придбання авто, його власника та іншу необхідну  інформацію.

У випадку, якщо ви не надасте суду доказів, що це майно дійсно було придбано вами під час шлюбу і на момент поділу воно наявне, суд не зможе задовольнити ваші вимоги і поділити його.

 

Тому це особливо важливо.

На цьому все, якщо у вас залишились питання, залишайте їх в коментарях або телефонуйте. У наступному відео ми поговоримо, як правильно підготувати і подати заяву до суду щоб її прийняли та відкрили провадження у справі. Я ж бажаю Вам гарного дня, і нехай всі Ваші проблеми вирішуються якнайшвидше.