objekt-nezavershennogo-stroitelstva-ne-yavlyaetsya-objektom-nalogooblozheniya-nalogom-na-nedvizhimoe-imyshestvo

Поділ об’єктів незавершеного будівництва між подружжям. Підстави та порядок

За загальним правилом все майно, що набуте подружжям за час шлюбу підлягає поділу між ними в рівних частках.
І тому коли постає питання поділу майна звичайно сторони включають до поділу і об’єкти незавершеного будівництва, але в цьому питанні головне розібратись як правильно ділити таке «майно» та які потрібно надати докази, на підтвердження того, що об’єкти незавершеного будівництва зводились саме під час перебування осіб у шлюбі.
Виходячи зі змісту частин першої, другої статті 331 ЦК України, частини першої статті 182 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає у особи, яка створила це майно, після закінчення будівництва об`єкта нерухомості, введення його в експлуатацію, отримання свідоцтва про право власності та реєстрації права власності.
Отже, до прийняття об`єкта новоствореного нерухомого майна до експлуатації та його державної реєстрації право власності на цей об`єкт не виникає. До виникнення права власності на новозбудоване нерухоме майно право власності існує лише на матеріали, обладнання та інше майно, що було використано в процесі будівництва (частина третя статті 331 ЦК України).
У статті 60 СК України встановлено презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу.
Виникнення режиму спільної сумісної власності подружжя на все придбане за час шлюбу майно презюмується, доки інший з подружжя не довів іншого.
Конструкція норми статті 60 СК України свідчить про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Разом із тим, зазначена презумпція може бути спростована й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об`єкт, в тому числі в судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 24 травня 2017 року у справі № 6-843цс17, постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2018 року у справі № 235/9895/15-ц, провадження № 61-2446 св 18, від 05 квітня 2018 року у справі № 404/1515/16-ц, провадження № 61-8518 св 18 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 372/504/17, провадження № 14-325цс18.
Тлумачення норм сімейного законодавства свідчить, що спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу, можуть бути будь-які види майна, за винятком тих, які згідно із законом не можуть їм належати (виключені з цивільного обороту), незалежно від того, на ім’я кого з подружжя вони були набуті.
Поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, здійснюється шляхом виділення його в натурі, а у разі неподільності присуджується одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними (частини перша, друга статті 71 СК України), або реалізується через виплату грошової чи іншої матеріальної компенсації вартості його частки (частина друга статті 364 ЦК України).
У постанові від 07 вересня 2016 року у справі № 6-47цс16 Верховний Суд України дійшов висновку, що новостворене нерухоме майно набуває юридичного статусу житлового будинку після прийняття його до експлуатації і з моменту державної реєстрації права власності на нього. Однак до цього, не будучи житловим будинком з юридичного погляду, об’єкт незавершеного будівництва є сукупністю будівельних матеріалів, тобто речей як предметів матеріального світу, щодо яких можуть виникати цивільні права та обов’язки, тому такий об’єкт є майном, яке за передбачених законом умов може належати на праві спільної сумісної власності подружжю і з дотриманням будівельних норм і правил підлягати поділу між ними.
За позовом дружини, членів сім’ї забудовника, які спільно будували будинок, суд має право здійснити поділ об’єкта незавершеного будівництва, якщо, враховуючи ступінь його готовності, можна визначити окремі частини, що підлягають виділу, і технічно можливо довести до кінця будівництво зазначеними особами.
У разі неможливості поділу об’єкта незавершеного будівництва суд може визнати право за цими особами на будівельні матеріали і конструктивні елементи будинку або з урахуванням конкретних обставин залишити його одній зі сторін, а іншій присудити грошову компенсацію.
Правовий аналіз наведених норм матеріального права дозволяє дійти висновку про те, що об’єкт незавершеного будівництва, зведений за час шлюбу, може бути визнаний об’єктом права спільної сумісної власності подружжя із визначенням часток. При цьому суд може визнати право на частину об’єкта незавершеного будівництва за кожною із сторін.
Аналогічних висновків також дійшов Верховний Суд у постанові від 27 лютого 2019 року по справі № 567/147/16-ц (режим доступу: https://reyestr.court.gov.ua/Review/80330423#) .
Крім цього, в іншій справі, Верховний Суд у постанові від 23 січня 2019 року по справі № 571/1331/15-ц (режим доступу: https://reyestr.court.gov.ua/Review/79487829) прийшов до висновку, про визнання за кожним з подружжя (позивачем та відповідачем) права на 1/2 частину незавершеного будівництвом житлового будинку (із ступенем готовності 57 %), враховуючи те, що спірний об’єкт незавершеного будівництва, було зведено подружжям за час шлюбу.
В той же час, Верховний Суд зазначив, що враховуючи ступінь готовності незавершеного будівництвом житлового будинку, який становить 57 %, апеляційний суд у цій справі дійшов неправильного висновку щодо можливості виділу в натурі сторонам спору приміщень незавершеного будівництвом житлового будинку, який до введення в експлуатацію може зазнати значних конструктивних змін.
Враховуючи зазначене, висновок апеляційного суду у цій справі щодо виділення в натурі приміщень незавершеного будівництвом житлового будинку зі ступенем готовності 57 % є неправильним.
Таким чином вимоги про визнання самочинно збудованого житлового будинку об`єктом права спільної сумісної власності подружжя не підлягають задоволенню, водночас будівельні матеріали, обладнання та конструкції, які були використані в процесі будівництва цього будинку є майном, набутим сторонами під час шлюбу, тобто сукупністю речей, щодо яких можуть виникати цивільні права та обов`язки.

Щодо доказів на підтвердження будівництва будинку під час шлюбу.
Досить часто під час поділу майна, хтось з подружжя для уникнення поділу незавершеного будівництва, починає стверджувати, що будинок будувався ще до укладення шлюбу, та не підлягає поділу між подружжям.
Однак, для доведення факту будівництва об’єкту саме під час шлюбу поширеним є призначення судової будівельно-технічної експертизи, зокрема з питаннями яка вартість та який відсоток готовності будівельних матеріалів, будівництва, а також рік побудови.
Крім цього, на підтвердження будівництва необхідно надавати докази щодо придбання будівельних матеріалів (чеки, накладні, рахунки-фактури), а також факт побудови за час перебування особами у шлюбі можуть підтвердити і покази свідків.
Отже, аналізуючи вищезазначене, для поділу об’єкта незавершеного будівництва між подружжям має бути сукупність наступних умов:
Довести факт того, що період будівництва співпадає з перебуванням особами у зареєстрованому шлюбі або фактичних шлюбних відносинах;
Встановити ступінь готовності об’єкта незавершеного будівництва та визначити його частини, що підлягають поділу (шляхом проведення будівельно-технічної експертизи).

Оставь свой E-mail,
чтобы скачать шаблон

Ваше имя

Телефон

Ваш e-mail

×

photo_2021-02-04_14-05-50_cr

Записаться на консультацию с Александром Вишневым

Это личное знакомство с Александром в течении 1-2 часов. В процессе общения Вы раскрываете суть проблемы, предоставляете необходимые документы для анализа и получаете ответы на вопросы.
Стоимость консультации — от 1 000 грн.

Ваше имя

Телефон

×

consultation 

Консультация

от 1 000 грн.

Это личное знакомство длительностью 1 час. Во время консультации Вы подробно описываете сложившуюся ситуацию, предоставляете необходимые документы для детального анализа и получаете ответы на вопросы, которые Вас интересуют.

×

consultation 

Брачный договор

от 2500 грн.

Заключение договора – один из наиболее удобных и эффективных способом достижения согласия между людьми. В договорном порядке можно разделить имущество, согласовать вопросы касательно воспитания ребенка и выплаты алиментов. Наибольшим плюсом этого процесса является то, что каждая из сторон имеет возможность контролировать ситуацию и принимать решения в равной доле.

×

consultation 

Медиация

от 5000 грн.

Семейная медиация – это способ мирного урегулирования конфликта между сторонами с помощью не заинтересованной стороны (медиатора – семейного адвоката). Адвокаты “Вишневый и Партнеры” обладают необходимыми знаниями и помогут Вам найти решение ситуации, которое подойдет обеим сторонам.

×

consultation 

Судебное урегулирование

от 10000 грн.

Если все-таки Вам не удалось достичь понимания с другой стороной, спор можно решить в судебном порядке. Адвокаты “Вишневый и партнеры” имеют 10-ти летний опыт представления интересов в суде, поэтому нам под силу вести дело любой сложности.

×