img_5610

Процедура припинення ФОП

Останні декілька років питання припинення діяльності фізичної особи-підприємця є актуальним як ніколи. Незалежно від того, чи здійснює фізична особа-підприємець діяльність фактично, податкове законодавство покладає обов’язок щомісяця сплачувати податки у разі, якщо особа працює за спрощеною системою оподаткування. Зараз, у період карантину та постійних локдаунів проблема економічної нестабільності загострюється і через це перед «сплячими» ФОПами постало питання як законно припинити свою діяльність.

ФОП утрачає статус підприємця з дати внесення до ЄДР запису «припинено» (ч. 9 ст. 4 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»).

Проте, перш ніж почати процедуру припинення, радимо перевірити, чи все гаразд із даними про ФОП у ЄДР. Насамперед це стосується паспортних даних. Адже якщо раптом паспортні дані і дані в ЄДР не збігаються, для реєстратора це означає, що формально «ФОП-запис» і ФОП-заявник — різні особи. У такому разі перед розреєстрацією необхідно внести відповідні зміни.

picture2_biznes-soobschest_366507_p0

Коли з усіма даними в ЄДР гаразд, можна братися до самої процедури розреєстрації. Які дії вона передбачає?

Щоб унести запис про припинення ФОП, потрібно звернутися до державного реєстратора. Зазвичай це роблять через Центр надання адмінпослуг. Але можна вдатися й до послуг нотаріуса, який уповноважений проводити реєстраційні дії щодо ФОП та юридичних осіб.

Вона може бути подана як у паперовій, так і в електронній формі. При цьому згідно з ч. 1 ст. 14 Закону  документи в паперовій формі подаються:

— особисто заявником (це може бути сам підприємець або уповноважена ним особа) або

— поштовим відправленням (у такому разі справжність підпису заявника має бути нотаріально посвідчена).

Подання документів в електронному вигляді здійснюється через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» .

При заповненні форми 1 враховуйте таке:

— вона має бути викладена українською мовою;

— паспортні дані ФОП у ній наводять тільки тоді, коли в паспорті в такої фізособи стоїть відмітка про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта;

— текст паперової заяви має бути написаний розбірливо (на комп’ютері або від руки друкованими літерами);

— заява в паперовій формі не повинна містити стирання і помарки, закреслені слова та інші виправлення, текст, написаний олівцем, а також пошкодження, які не дозволяють однозначно трактувати текст документа.

unnamed

Якщо заявник подає заяву в паперовому вигляді, йому також будуть потрібні (ч. 2 ст. 14 Закону ):

— паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу;

— оригінал (нотаріально посвідчена копія) документа, що засвідчує повноваження представника ФОП (наприклад, довіреність), — якщо документи подає такий представ- ник.

Якщо відомості про повноваження представника ФОП були внесені до ЄДР, такий документ подавати не потрібно.

Якщо заява оформлена правильно з дотриманням необхідних вимог її буде зареєстровано протягом 24-х годин з моменту подання держреєстратору.

Держреєстратор у день внесення до ЄДР запису про припинення ФОП повідомляє про це податківців, органи статистики та Пенсійний фонд.

Також візьміть до уваги, що відсутність статусу підприємця не дорівнює відсутністю боргів. Якщо заборгували оплати постачальникам, орендодавцю – навіть якщо закриєте ФОП, на вас можуть подати до суду як на звичайну фізособу, адже підприємці відповідають за зобов’язаннями своїм майном (ст.52. ЦКУ).

Перевірте, чи закрили ФОП. На сайті Мін’юсту введіть свій десятизначний податковий номер, статус має бути “припинено”. Не рідкісні випадки, коли запис про припинення діяльності до Реєстру не вносився, і людині продовжували нараховувати податки і заборгованість за прострочення, і так триває роками. Особливо це актуально для тих, хто довірив закриття ФОП посередникам і не живе за податковою адресою, а значить не знає про листи від податківців.


Отже, фізичні особи-підприємці повинні пам’ятати, що одне тільки внесення відомостей до Єдиного державного реєстру про припинення діяльності не означає, що ви «скинули» з себе будь-яку відповідальність. Навпаки, задля цього потрібно заздалегідь подбати про заходи для уникнення негативних наслідків та штрафних санкцій.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»:  + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI