photo_2021-09-01_18-28-21

Чи можливо повернути 1% від вартості квартири, придбаної вперше?

При придбанні нерухомого майна (жилого будинку або його частини, квартири, садового будинку, дачі, гаража, іншої постійно розташованої будівлі) сторони укладають між собою договір купівлі-продажу. Так, відповідно до цивільного законодавства, договір купівлі-продажу нерухомості, укладається в письмовій формі та посвідчується нотаріально.

Процедура купівлі житла, насправді є складною, має проводитись в суворій відповідності до вимог законодавства із зібранням пакету документів. Задля уникнення додаткових клопотів, звичайно краще одразу звернутись до кваліфікованих юристів, які допоможуть розібратись з алгоритмом дій при купівлі житла та наслідками, яких варто очікувати.

Зокрема, одним із таких наслідків є повернення 1% вартості придбаного вами майна, що було сплачено як податок до Пенсійного фонду України.

Нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу квартири лише за наявності документального підтвердження збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Таким чином, з усім пакетом документів, які необхідні для укладення договору, ви повинні надати ще й квитанцію з банку про сплату вищевказаного збору в розмірі 1% від вартості майна, яке ви придбаваєте.

0_71207900_1516013112_5a5c8638ade73

Однак слід звернути увагу на винятки, які можливі в даному випадку.

Кабінет Міністрів України постановою № 1740 від 3 листопада 1998 року затвердив Порядок сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

В положеннях даного порядку зазначається, що особа, яка купує житло, звільняється від сплати збору за умови, що нерухомість придбавається нею вперше.

На практиці сформувався певний алгоритм дій особи, що купує нерухомість вперше. Він полягає в тому, що:

  • Після укладення договору купівлі-продажу покупець звертається із заявою до Пенсійного фонду України з вимогою про повернення помилково сплачених коштів;
  • Отримує відмову Пенсійного фонду, мотивовану тим, що даний державний орган не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно та позбавлений можливості встановити факт придбання житла конкретною особою вперше.
  • Звертається з позовом до суду;

Якщо в позові обґрунтовано належним чином всі обставини та додано належні докази про купівлю нерухомого майна особою вперше, то в 90% позов буде задоволено.

Проте, у вересні минулого року було внесено зміни до Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Згідно нововведень, особа, яка купує нерухомість вперше, може звернутись до нотаріуса із заявою, про те, що вона не набувала раніше права власності на житло, в тому числі:

  • Не приватизовувала;
  • Не успадковувала;
  • Не отримала в дарунок;
  • Не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя.

Із заявою потрібно подати Витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно та документ, що підтверджує невикористання житлових чеків. Аби підтвердити невикористання житлових чеків для приватизації потрібно надати довідки з міських, районних чи сільських рад.

Таким чином при подачі відповідних документів, особі не потрібно сплачувати даний збір, та в подальшому звертатись до суду.

Однак, коли людина купує квартиру, збирає необхідні документи, намагається виконати всі вимоги задля успішної купівлі, радиться з юристами щодо умов договору, хіба є ще в неї час та сили на зібрання додаткового пакету документів та підготовки відповідної заяви для нотаріуса аби бути звільненою від сплати збору?

Як свідчить практика, переважають випадки, коли люди не користуються даною їм можливістю та не подають вказану заяву або просто не знають про існування такої можливості.

В свою чергу, деякі нотаріуси й самі не роз’яснюють про нововведені умови звільнення від сплати збору або не хочуть такі заяви приймати.

Що в таких випадках робити та як повернути помилково сплачені кошти?

Так, після минулорічних нововведень, Пенсійний фонд України змінили свою аргументацію, коли надають відмову на звернення осіб про повернення коштів.

Усталеною причиною відмови вважається те, що факт неподання особою при купівлі квартири заяви нотаріусу, що нерухомість придбавається вперше, з доданими документами свідчить про те, що особа вже купує житло не вперше, а отже безпідставно звертається до Головного управління Пенсійного фонду України за відшкодуванням коштів.

Також Управління наголошує, що подати вищевказану заяву нотаріусу є обов’язком покупця.

vozvrat-naloga-pri-pokupke-kvartiry-v-ipoteku__211579-620x0

Суд не погоджується з такими доводами Головного управління Пенсійного фонду, про що свідчить судова практика.

 До прикладу, Окружний адміністративний суд міста Києва в рішенні від 31 березня 2021 року у справі № 640/28741/20, вказав, якщо особа не вчинила відповідних дій щодо подання підтверджуючих документів придбання житла вперше при укладенні договору купівлі-продажу нерухомого майна, це не свідчить про відсутність у неї права на повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу такого майна, якщо вказаний збір все ж був помилково нею сплачений.

Тобто, якщо особа не подала заяву та відповідні документи нотаріусу при укладанні договору та все ж сплатила збір в розмірі 1 % від вартості нерухомості, це ще не свідчить, що вона придбаває житло не вперше. З належними доказами особа може звернутись до суду та повернути свої помилково сплачені кошти.

Крім того, суд наголошує, що подання особою документів на підтвердження відсутності в неї права власності на інше майно є правом особи, а не обов’язком.

Одеський окружний адміністративний суд у рішенні від 24.06.2021 року у справі № 420/8218/21 стверджує, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно як єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єкти таких прав.

Таким чином, Витяг  з даного реєстру є належним доказом того, що в особи немає у власності будь-якого іншого майна.

Водночас суд наголошує, що надання відомостей з реєстру не є обов’язком громадянина, а покладається на суб’єкта владних повноважень.

Як висновок, слід зазначити, що внесені зміни в  законодавство у вересні минулого року не позбавили можливості осіб, які придбали нерухоме майно вперше, звертатись до суду з вимогою про повернення помилково сплачених коштів, навіть якщо нотаріусу при укладенні договору купівлі-продажу не подавалась заява та документи, що звільняють від сплати збору. А отже, підготувавши якісну та обґрунтовану позовну заяву з усіма належними доказами можна сміливо звертатись до суду та відшкодовувати свої помилково сплачені кошти.


Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»:  + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI