arenda-karantin2-001

Чи є запровадження карантинних заходів підставою для звільнення від орендної плати?

На сьогодні тема карантину набуває обертів, та є актуальною як ніколи. Україна майже щороку переживає карантин, але зазвичай він буває у січні-лютому і на два тижні. Однак це точно не про коронавірус.
Як показує сьогодення, найскрутніше в умовах карантину «виживають» суб’єкти підприємницької діяльності, особливо коли вони орендують приміщення для, як прикладу – продажу товарів, надання туристичних послуг тощо.
Зазвичай при укладенні договорів оренди (найму) нежитлового приміщення сторони не приділяють увагу таким необов’язковим, але важливим, умовам договору як «форс мажор», сподіваючись на те, що такого форс-мажору не відбудеться, і кожна із сторін отримає від укладення правочину все що планує.
Однак у 2020-2021 роках, у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби, урядом встановлені обмежувальні заходи в роботі окремих підприємств господарської діяльності. Загальнонаціональний карантин неодноразово продовжується і на сьогодні.
У зв’язку з цим виникає питання, чи є встановлення обмежувальних заходів підставою для звільнення від орендної плати? І якщо є, то яким чином вносити зміни в договір найму (оренди) в частині оплати?
Законодавець в силу обставин, що склалися в Україні у час дії обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабміном вніс зміни (доповнення) до Цивільного та Господарського кодексів України до норм, що стосуються обставин, за які не відповідає наймач у період, коли орендоване майно не могло використовуватися.
Цивільний кодекс України було доповнено нормою за якою встановлено, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабміном, обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно також є заходи, запроваджені суб`єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб (Закон України від 13.04.2020 N 553-IX).
Частиною 6 статті 762 Цивільного кодексу України передбачено, що наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
З наведеного слідує висновок, що введення карантину на державному рівні віднесено до обставин непереборної сили, що з незалежних і непередбачуваних для суб`єктів господарювання об`єктивних причин, зумовлених обов`язком виконання встановлених обмежувальних заходів нормативно-правовими актами органів державної влади та місцевого самоврядування, унеможливлюють виконання своїх договірних зобов`язань.
Якщо ви опинились в аналогічній ситуації, і ви маєте намір переглянути умови вже існуючого договору оренди (найму) в частині внесення орендної плати, вам необхідно направити на адресу контрагента пропозицію про внесення змін у договір шляхом доповнення його пунктом, що стосується звільнення від сплати орендної плати за користування майном за весь час, протягом якого майно не могло бути використане орендарем через обставини, за які він не відповідає . Адже, як вже було зазначено, запровадження урядом карантинних заходів є підставою для звільнення від сплати оренди.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Instagram  https://www.instagram.com/vyshnevyi.partners/

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI-A