photo_2020-09-07_18-56-14

Як грамотно підійти до процесу поділу майна. Коментар Кмітюк Марини.

Марина Кмітюк, помічник адвоката Адвокатського об’єднання “Вишневий і Партнери” роз’яснила про те, як грамотно підійти до процесу поділу майна та як підготувати позовну заяву, щоб вона була прийнята судом і відповідала всім вимогам законодавства.

  1. Підсудність. Насамперед потрібно визначитись до якого суду подавати заяву. У справах про поділ майна діє виключна підсудність, тому звертатись потрібно до того суду, де перебуває спірне нерухоме майно. Якщо наприклад, ви маєте намір поділити декілька квартир, то розглядати справу має тому суд, в межах юрисдикції знаходиться НАЙКОШТОВНІШЕ майно.

Якщо ж ви маєте ділити рухоме майно – транспортні засоби або предмети побуту – потрібно подавати позовну заяву за місцем реєстрації вашого колишнього чоловіка або дружини.

 

  1. В шапці Вашого позову вкажіть: прізвище імя по батькові, адресу реєстрації, якщо ви проживаєте в іншому місці – адресу для листування, де зможете отримувати пошту під час розгляду справи, ідентифікаційний код та номер телефону і імейл. Ту ж інформацію вкажіть і про відповідача.
  2. Важливим пунктом є –визначення ціни позову. Оскільки від цього залежить сума судового збору, яку ви маєте сплатити, а це 1% від суми позову.

Для визначення ціни позову Вам потрібно дізнатись вартість всього майна на момент подання позовної заяви.  Якщо ви маєте ділити квартиру або ж автомобіль –  необхідно зробити оцінку вказаного майна у експерта. Те ж саме стосується земельних ділянок та будинків.

Якщо Вам необхідно поділити меблі або предмети побуту – ви можете надати квитанцію або будь-який документ що підтверджують час його набуття та вартість. Проте, якщо у будь-кого з учасників справи виникнуть сумніви щодо вартості такого майна – вони мають право заявити клопотання про проведення експертизи з визначення його вартості.

Отже, якщо ви маєте поділити квартиру, яка за оцінкою експерта коштує 800 000 грн та автомобіль, вартість якого 200 000 грн., то ціна вашого позову становитиме 1 000 000 грн та судовий збір який ви маєте сплатити дорівнює 1 000 грн.

 

  1. Далі, у позовній заяві послідовно викладіть обставини справи, вкажіть коли ви зареєстрували шлюб, коли придбали будинок, автомобіль, вкажіть якими доказами це підтверджуєте.
  2. Наприкінці заяви зазначте, чи намагались домовитись із чоловіком/дружиною в досудовому порядку, якщо так то як саме та напишіть підтвердіть, що в судах України не перебуває жодного аналогічного спору між Вами та Відповідачем з таким же предметом і підстав.
  3. В прохальній частині Вашої заяви вкажіть щодо кожного з об’єктів поділу яку саме частку ви хочете отримати в результаті поділу. Але зверніть увагу, за загальними положеннями майно ділиться навпіл, але якщо є підстави, наприклад один із подружжя вносив частину особистих коштів на придбання квартири, його частка у вказаному майні може бути збільшена.
  4. До заяви додайте квитанцію про спласу судового збору та всі документи, що підтверджують факт придбання майна Вашим подружжям за спільні кошти, звіти про оцінку майна та обов’язково вкажіть у кого саме перебувають оригінали таких документів.
  5. Документи, оригінали яких перебувають у вас потрібно засвідчити: на кожному аркуші напишіть «згідно з оригіналом, прізвище ініціали, підпис та дату»

Такий самий примірник ви маєте сформувати для себе та відповідача. До суду подайте позовну заяву в примірниках, що дорівнюють кількості сторін. При відкритті провадження суд направить відповідачу вашу позовну заяву та ухвалу про його відкриття.