photo_2021-07-20_17-50-47

Як діяти, якщо ви опинилися жертвою незаконно створеного ОСББ.

5fd2jtuv4vpbkhtupcg31 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Цей закон визначив можливість співвласникам самостійно здійснювати управління будинком.

Отже, на сьогодні, управління багатоквартирним будинком може здійснювати: об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (яке створюється безпосередньо власниками квартир та нежитлових приміщень будинку) або керуюча компанія з обслуговування житлового фонду відповідного району міста.

Нині, у багатоповерхівках, що обслуговуються комунальними житлово-експлуатаційними підприємствами, фіксуються випадки незаконного створення Об’єднань співвласників багатоповерхового будинку.

Шахраї задіюють чимало схем, аби збагатитися за рахунок інших осіб. Поширеним способом такого незаконного збагачення є використання у своїй «діяльності» об’єднань співвласників багатоквартирного будинку.

 

Поширеними шахрайськими схемами бувають:

  1. Створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку з порушенням процедури створення (в тому числі без участі власників).

Маючи право власності на квартиру у багатоповерховому будинку, шахраї позиціонують себе серед інших співвласників професіоналами в управлінні багатоповерховим будинком, у зв’язку з цим, спонукають інших співвласників створювати ОСББ в будинку, а самі очолюють органи управління новоствореного ОСББ.

На цьому етапі непоодинокою є і підробка підписів співвласників. Розуміючи неможливість зібрати необхідну для створення ОСББ кількість голосів, шахраї вдаються до підробки підписів співвласників на листах опитування, протоколах тощо.

Будучи у складі управління новоствореного ОСББ, шахраї визначають на власний розсуд розміри платежів на обслуговування ОСББ, а в подальшому отримують доступ до рахунків, і таким чином «виводять» кошти, які надійшли на рахунок об’єднання від співвласників будинку.0_g5dy9qn2li_q1cqd

 

  1. Величезні ціни за комунальні послуги.

Якщо у вашому будинку створено ОСББ, то останнє як управитель будинку укладає договори про надання житлового комунальних послуг з відповідними організаціями.

Непоодинокими є випадки непрозорих схем з постачання послуг. Надавачі житлово комунальних послуг завищують тарифи на такі послуги, внаслідок чого у співвласників виникають величезні борги. В свою чергу, правління ОСББ обіцяє вирішити ситуацію, пропонуючи іншу обслуговуючу компанію із завищеними тарифами.

 

  1. Державна реєстрація об’єднання співвласників багатоквартирного будинку на підставі підробленого протоколу.

Державна реєстрація об’єднання співвласників багатоквартирного будинку на підставі підроблених документів надає можливість шахраям отримати повний доступ до всіх співвласників будинку. На підставі отриманої інформації про власників квартир, шахраї відслідковують людей із соціально незахищених верств населення, а в подальшому позбавляють їх житла, шляхом підробки правовстановлюючих документів та подальшого виселення.

 

Як діяти співвласникам будинку, в якому виявлено факти незаконної реєстрації/діяльності об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

  1. Письмово звернутись до органу державної реєстрації за місцем знаходження будинку, із запитом про отримання копії реєстраційної справи, а також всіх документів, які були подані для державної реєстрації об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Отримання вказаних документів надасть  можливість відслідкувати, чи мала місце підробка вашого підпису, та чи було в повній мірі дотримано всю процедуру створення ОСББ (порахувати кількість голосів співвласників, відображених у протоколі, перевірити наявність письмового опитування тощо).dfef11ab349490e251142eb595b0baab08e2de81

 

  1. Якщо після отримання копії реєстраційної справи стало відомо про підробку вашого підпису, у такому випадку необхідно звертатись до підрозділу Національної поліції України та/або прокуратури із повідомленням про вчинення кримінального правопорушення за ст. ч. 2 ст. 358 КК України (підробка документів).

 

  1. З метою захисту прав та інтересів співвласників звернутись до господарського суду з позовною заявою про скасування державної реєстрації ОСББ, як такого, що створено з порушенням вимог закону.

Часто трапляються випадки, коли до звернення з позовом до суду орган державної реєстрації відмовляє співвласнику у наданні копії реєстраційної справи. У такому випадку, під час розгляду справи судом, необхідно заявляти клопотання про витребування відповідних доказів, і якщо після витребування документів стане відомо про підробку підпису – заявляти клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.

 

  1. Звернутись до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Департаменту державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України зі скаргою, в якій просити розглянути питання про скасування реєстрації ОСББ, та заборонити реєстратору, який реєстрував ОСББ прізвище якого зазначено у реєстраційних документах, вчиняти будь які реєстраційні дії.

 

  1. Переобрати правління ОСББ. Якщо у вас виникли сумніви в прозорості фінансово-господарської діяльності ОСББ, необхідно ініціювати скликання загальних зборів співвласників у встановленому законом «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» порядку, та безпосередньо на зборах прийняти рішення про зміну правління ОСББ.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»:  + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Instagram https://www.instagram.com/vyshnevyi_partners/

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI