Станом на сьогодні доволі актуальне питання щодо отримання відстрочки від мобілізації, адже нажаль у військкоматах нажаль не роз’яснюють, хто має право на відстрочку, яким чином її отримати, та які документи потрібно надати.
Тому у цій статті ми детально розберемо кожен пункт щодо отримання відстрочки від теорії до практики.
Так, закон передбачає, що відстрочку від мобілізації можуть отримати наступні категорії:
Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». містить чіткий перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації:
Працівники, які заброньовані за державними органами підприємствами, установами, організаціями
- Особи з інвалідністю
- Заброньовані працівники
- Особи, визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я (до 6 місяців)
- жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 – років
- Особи, які самостійно виховують дитину до 18 років
- Особи, які виховують дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину, якій не встановлено інвалідність
- Особи, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, батьками (своїми чи одного з подружжя)
- Особи, у яких на утриманні повнолітня дитина з інвалідністю І чи ІІ групи
- Особи, у яких на утриманні діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування
- Особи, які мають дружину (чоловіка) або батьків (своїх чи одного з подружжя) з І або ІІ групою інвалідності
- Опікуни недієздатних осіб
- Особи, які мають неповнолітню дитину, якщо один із подружжя проходить військову службу
- Працівники військового управління та правоохоронних органів
- Студенти, аспіранти, докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формою
- Наукові та науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки
- Особи, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час участі в АТО або під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану. (військовослужбовці, добровольці тощо).
Так, варто зазначити, що відстрочка не надається «автоматично». Для отримання відстрочки необхідно подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку або призову.
До такої заяви обов’язково надаються докази на підтвердження підстав для отримання відстрочки.
Наприклад у разі підтвердження факту того, що один з батьків є інвалідом І або ІІ групи, мають бути подані наступні документи: акт до огляду МСЕК, посвідчення, та свідоцтво про народження для підтвердження родинних зав’язків.
При цьому, радимо надавати до військомату нотаріально засвідчені копії, адже заява про відстрочку з доданими до неї документами має обов’язково реєструватись у Журналі вхідної кореспонденції.
Наступним буде розгляд заяви комісією ТЦК та СП щодо надання відстрочки.
Однак, фактично законом не передбачено в якій формі надається рішення про наданні особі відстрочці. Зазвичай, це отримання виписки з книги протоколів щодо рішення про відстрочку, в тому числі може бути надана довідка на підтвердження відстрочки або ж може бути проставлений відповідний запис у військовому квитку.
Крім цього, варто зазначити, що іноді перед наданням рішення на відстрочку військкомат вручає особі повістку для проходження ВЛК особі, яка звернулась з заявою про відстрочку, оскільки має на утримання більше трьох дітей або одного з батьків з числа інвалідів. Однак, постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Тому проходження ВЛК до винесення рішення про надання особі відстрочки не відповідає вимогам закону, та взагалі не передбачено. Оскільки відстрочка може бути надана на строк від 6 місяців, потрібно наполягати, щоб спочатку була розглянута ваша заява про відстрочку.
У разі виникнення будь-яких питань, або у зв’язку з необхідністю оформлення заяви про надання відстрочки, радимо звернутись до допомогою до адвоката.