96c958214338a78ca79c5375b053e0c5635aa0a8

ЄСПЛ: Коли “плоди отруєного дерева” не заважають суду

Хоча обшук у приміщеннях консульства та у житлі почесного консула був проведений з порушенням права на приватне життя, а здобуті докази лягли в основу обвинувачення та наступного засудження, справедливість судового процесу порушена не була.

Таких висновків дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Тортладзе проти Грузії» (заява №42731/08), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У серпні 2005 року правоохоронні органи Грузії затримали колишнього керівника служби безпеки і юриста Генерального консульства Кот-д’Івуару за підозрою в незаконному зберіганні наркотичних речовин з метою їх збуту. Затриманий повідомив, що придбав наркотичні речовини у Еміліо Тортладзе, який на той момент був почесним консулом Кот-д’Івуару в Грузії.

Отримавши запевнення Міністерства закордонних справ Грузії про те, що Віденська конвенція про консульські зносини не передбачає недоторканність приміщень, займаних почесним консулом, співробітники грузинської поліції, незважаючи на заперечення консулу, провели обшуки за місцем його проживання і в консульстві. В результаті цих слідчих дій були виявлені заборонені речовини в сейфі і ящиках столу Тортладзе. Консул і його дружина заявили, що предмети їм не належали, але пояснити їх присутність не змогли. Оскільки подружжя відмовилося від права на присутність понятих, обшук проводився без них.

У 2007 році Е.Тортладзе був засуджений на 18 років ув’язнення. Пізніше вирок був пом’ягшений в апеляції до 17 років. Верховний суд Грузії відмовився переглядати справу заявника.

Тоді Е.Тортладзе звернувся до Європейського суду з прав людини. Він скаржився на незаконність і необгрунтованість обшуку консульства і несправедливість судового процесу, оскільки в ході нього були використані докази, отримані в ході цього обшуку. Також заявник скаржився, що Верховний суд Грузії «довільно обмежив доступ до касаційної інстанції».

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції, оскільки національні судові інстанції залишили без уваги питання обґрунтованості і відповідності рішення грузинських правоохоронних органів провести обшук консульства, який, в свою чергу, не супроводжувався достатніми гарантіями.

Однак, ЄСПЛ не погодився із заявником, що влада Грузії порушила його право за змістом пункту 1 статті 6 (на справедливий судовий розгляд) Конвенції. Незважаючи на процесуальні порушення в ході отримання ряду доказів, інші докази дають підставу ЄСПЛ говорити, що загальна справедливість кримінального переслідування щодо Тортладзе не була підірвана.

В частині компенсації ЄСПЛ вважав, що за обставин цієї справи виявлення порушення статті 8 саме по собі складало достатню справедливу сатисфакцію будь-якої моральної шкоди, завданої заявникові внаслідок цього порушення.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі  «Тортладзе проти Грузії» (заява №42731/08) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Оставь свой E-mail,
чтобы скачать шаблон

Ваше имя

Телефон

Ваш e-mail

×

photo_2021-02-04_14-05-50_cr

Записаться на консультацию с Александром Вишневым

Это личное знакомство с Александром в течении 1-2 часов. В процессе общения Вы раскрываете суть проблемы, предоставляете необходимые документы для анализа и получаете ответы на вопросы.
Стоимость консультации — от 1 000 грн.

Ваше имя

Телефон

×

consultation 

Консультация

от 1 000 грн.

Это личное знакомство длительностью 1 час. Во время консультации Вы подробно описываете сложившуюся ситуацию, предоставляете необходимые документы для детального анализа и получаете ответы на вопросы, которые Вас интересуют.

×

consultation 

Брачный договор

от 2500 грн.

Заключение договора – один из наиболее удобных и эффективных способом достижения согласия между людьми. В договорном порядке можно разделить имущество, согласовать вопросы касательно воспитания ребенка и выплаты алиментов. Наибольшим плюсом этого процесса является то, что каждая из сторон имеет возможность контролировать ситуацию и принимать решения в равной доле.

×

consultation 

Медиация

от 5000 грн.

Семейная медиация – это способ мирного урегулирования конфликта между сторонами с помощью не заинтересованной стороны (медиатора – семейного адвоката). Адвокаты “Вишневый и Партнеры” обладают необходимыми знаниями и помогут Вам найти решение ситуации, которое подойдет обеим сторонам.

×

consultation 

Судебное урегулирование

от 10000 грн.

Если все-таки Вам не удалось достичь понимания с другой стороной, спор можно решить в судебном порядке. Адвокаты “Вишневый и партнеры” имеют 10-ти летний опыт представления интересов в суде, поэтому нам под силу вести дело любой сложности.

×