74309151_10218669617643063_8091338328302944256_n

Надання додаткового строку для прийняття спадщини: які особливості?

Як би це не було прикро, рано чи пізно всі ми стикаємось з необхідністю прийняття та оформлення спадщини. Від цього нікуди не подітись, і кожен з нас повинен знати особливості про спадкування, що може стати у нагоді, коли Ви будете змушені займатись оформленням спадщини після смерті близької людини.

Відповідно до ч.1 ч.2 ст. 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Таким чином, варто зазначити, що ч.1 ст. 1270 Цивільного кодексу передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Такий строк прийнято вважати спеціальним, адже протягом нього існує саме право на спадщину. Отже, пропуск цього строку позбавляє спадкоємця права вимагати повернення майна, що перейшло до інших спадкоємців, або права на відшкодування його вартості. Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Якщо це відбулося з поважної причини – він має право звернутись до суду з позовною заявою про  визначення додаткового  строку  для  прийняття спадщини.

Поважними є причини,  пов’язані  з  об’єктивними,   непереборними,   істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій щодо прийняття спадщини.

Слід мати на увазі, у випадку якщо у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правових підстав для надання додаткового строку для прийняття спадщини немає.

В той же час, якщо нотаріус, після встановлення ним наявності заповіту спадкодавця, не вчинив дії, передбачені законодавством, для розшуку спадкоємця, визначеного у заповіті, то в такому разі, це буде поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.1-23

Підсумовуючи вищесказане, варто зазначити, що у п. 24 постанови Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Серед поважних причин варто зазначити:

  • Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту.
  • Гостре захворювання у сукупності з незначним терміном пропуску строку.
  • Відбування покарання в місцях позбавлення волі.
  • Тривале лікування в умовах стаціонару.
  • Велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна;
  • Складні умови праці, пов`язані з тривалими відрядженнями, у тому числі закордонними (хоча з цього питання практика неоднозначна); перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України.

Наводячи приклад судової практики із постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду від 14 липня 2021 року у справі № 237/6159/18 вбачається, що у грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Степненської сільської ради Мар`їнського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина на належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Постановою приватного нотаріуса Мар`їнського районного нотаріального округу Донецької області йому було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька у зв`язку з пропуском передбаченого законом строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Вказував, що він є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті батька, строк для прийняття спадщини пропустив з поважної причини, оскільки з 2014 року по 2018 рік постійно проживав у Республіці Білорусь та мав постійну зайнятість на роботі. Крім того, з жовтня 2017 року до червень 2018 року його дружина перебувала у важкому стані, потребувала стороннього догляду, лікування проходила переважно в Республіці Білорусь. Рішенням суду першої інстанції позов було задоволено в повному обсязі та визначено додатковий строк тривалістю три місяці після набрання рішення законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті батька.

Однак, Відповідач подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції у зв’язку з чим постановою Донецького апеляційного суду апеляційну скаргу було задоволено, а рішення районного суду скасовано й ухвалено нове, яким у задоволенні позову Позивача відмовлено.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що рішенням районного суду встановлено факт спільного проживання ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю протягом понад п`ять років до відкриття спадщини, а також встановлено факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті спадкодавця. Тому є обґрунтованими доводи апеляційної скарги про те, що оскаржуваним рішенням суду про визначення ОСОБА_1 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини зачіпаються спадкові права та інтереси ОСОБА_2 , яка не була залучена до розгляду цієї справи, що, відповідно до пункту 4 частини третьої статті 376 ЦПК України, є обов`язковою підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

У вересні 2020 року ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій просив скасувати постанову апеляційного суду та передати справу на новий розгляд.

Касаційна скарга мотивована тим, що вирішуючи спір, апеляційний суд неповно встановив фактичні обставини справи, не надав належної оцінки тому факту, що постановою апеляційного суду скасовано рішення районного суду та відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_2 до Степненської сільської ради Мар`їнського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування. Вказаною постановою, зокрема, встановлено, що  ОСОБА_2 не довела фату проживання зі спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю та ведення з ним спільного господарства протягом п`яти років до відкриття спадщини.

Аргументи апеляційного суду про те, що рішенням суду першої інстанції вирішено питання про права та обов`язки ОСОБА_2 є передчасними, оскільки у справах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини питання про речове право на спадщину не вирішується, а лише надається спадкоємцю можливість, у разі надання належних доказів про перешкоди у поданні відповідної заяви, прийняти спадщину, яка може складатися з будь-якого майна.5c8c682112d5d49070adc4d326cd65a5cc94a7a3

При цьому суд не звернув уваги на те, що належними відповідачами у спорах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину, або територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Посилаючись як на підставу для відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 на рішення районного суду, яким задоволена заява ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 та прийняття нею спадщини, апеляційний суд не перевірив доводи позивача про те, що вказане судове рішення оскаржено ним в апеляційному порядку та ухвалою апеляційного суду зупинено дію рішення районного суду.

З огляду на наведене колегія суддів констатує недотримання апеляційним судом норм процесуального права, оскільки суд, всупереч наведених вище приписів процесуального закону не пересвідчився, чи є ОСОБА_2 спадкоємцем ОСОБА_3 , не перевірив порушення прав та інтересів. Таким чином, касаційну скаргу ОСОБА_1 було задоволена в повному обсязі, постанову апеляційного суду скасовано на направлено справу на новий розгляд до суду другої інстанції.


ВИСНОВОК

Отже, звертаючись до суду із позовом про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, Ви повинні пам’ятати, що в залежності від конкретних обставин справи суди можуть визнавати ті чи інші причини пропуску строку як поважними, так і такими, що не перешкоджали особі звернутися із відповідною заявою в межах визначеного законом строку.

Вже після поновлення строку для прийняття спадщини, Вам обов’язково потрібно отримати рішення суду, яке набрало законної сили та надати таке рішення нотаріусу, де була заведена відповідна спадкова справа. Варто звернути увагу, що поновлення строку для прийняття спадщини повторно, нормами права не передбачено, а тому рекомендовано уважно спостерігати за строками які додатково визначає суд.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»:  + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI