d6960401249de4e0d9253f1c8abd4b6a-wide-big

Як розлучитись в Україні, якщо шлюб укладено за кордоном?

Автор: адвокат Ірина Домітращук

У сучасному світі в епоху Інтернету друзів та знайомства по всьому світу завести дуже легко. Тому багато хто шукає не тільки друзів, а і кохання за кордоном. З огляду на сучасні технології для цього навіть не обов’язково подорожувати, адже все можна віднайти в мережі.

Ні для кого не секрет, що українські дівчата є одними з найкрасивіших у світі, а тому багато чоловіків зі всього світу не проти укласти шлюб з представницями української спільноти.

І якщо укладення шлюбу за кордоном вже напевне ні в кого не викличе подиву, а також не займе багато часу, то питання щодо розірвання такого шлюбу є інакшим.

Звичайно, що життя є життям, та пов’язане з різноманітними обставинами і ситуаціями. І навіть такий омріяний шлюб з іноземцем, весілля за кордоном та життя з «коханим» в іноземній країні може бути   не на завжди.

Тому спробуємо розібратись, чи можна розірвати в Україні шлюб, який укладено за кордоном? Яка процедура та куди звернутись?

Якщо один з подружжя є іноземцем, а тим більше шлюб укладено на території іноземної  держави ми будемо мати справу з таким поняттям як іноземний елемент, яке регулюється Законами України, а також міжнародними конвенціями та договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

У правовідносинах щодо розірвання шлюбу за наявності іноземного елементу (тобто якщо один з подружжя іноземець, або шлюб укладено за кордоном) варто розуміти, що така процедура в Україні можлива лише в судовому порядку – шляхом звернення з відповідною заявою до суду загальної юрисдикції: за спільною заявою подружжя, чи за позовом одного з подружжя.

Відповідно до п.2, ч.1, ст.1 Закону України «Про міжнародне приватне право», іноземним елементом є ознака, яка характеризує приватноправові відносини та виявляється в таких формах: хоча б один учасник правовідносин є громадянином України, який проживає за межами території України, іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою; об’єкт правовідносин знаходиться на території іншої держави; юридичний факт, який створює, змінює чи припиняє правовідносини, мав чи має місце на території іноземної держави.

Нині українські суди наділені компетенцією розриву як міжнародних шлюбів між особами, що є підданими іноземних держав, так і між особами, які є громадянами України і проживають за кордоном.

Для того, щоб розпочати процедуру розлучення відповідно до норм міжнародного приватного права, варто, по-перше, звернути увагу на те, на території якої держави було зареєстровано шлюб.

Якщо шлюб було укладено за кордоном, обов’язково потрібно надати суду оригінал свідоцтва про укладення шлюбу, що легалізований на території України (наприклад, має бути проставлений  апостиль) з нотаріально посвідченим перекладом на українську мову.

Стаття 60 Закону «Про міжнародне приватне право» передбачає, що правові наслідки шлюбу визначаються особистим законом подружжя, однак, у разі його відсутності – правом держави, у якій подружжя мало останнє місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі, а за відсутності такого – правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином, або подружжя, яке не має спільного особистого закону, може обрати право, що буде застосовуватися до правових наслідків шлюбу, якщо подружжя не має спільного місця проживання або якщо особистий закон жодного з них не збігається з правом держави їхнього спільного місця проживання, або вибір права згідно з частиною другою цієї статті обмежений лише правом особистого закону одного з подружжя без застосування частини другої статті 16 Закону України «Про міжнародне приватне право». Угода про вибір права припиняється, якщо особистий закон подружжя стає спільним.

Тому саме у вищевикладених випадках можна звернутись в український суд для розірвання шлюбу.

Потрібно запам’ятати, що якщо у суду будуть відсутні дані про те, що відповідач проживав на території України або ж відсутній зв’язок між Україною та Відповідачем, суд може повернути позовну заяву та не розглядати її на території України. Крім цього, суд може направляти документи в іншу країну за місцем проживання відповідача та з’ясовувати його місце проживання.

Які ж документи потрібні для розлучення через суд?

– позовна заява про розлучення (два примірники – один для суду, інший для відповідача);

– оригінал свідоцтва про шлюб з нотаріально посвідченим перекладом;

– копія свідоцтва про народження дитини ( у разі якщо у подружжя є неповнолітні діти);

– копія паспорту позивача;

– копії документів, що посвідчують особу відповідача ( у разі їх наявності у позивача);

– оригінал квитанція про оплату судового збору.

Варто запам’ятати, що у разі розірвання шлюбу в Україні, єдиним документом, що буде засвідчувати факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Таким чином, можна зробити висновок, що на відміну від інших держав, розлучення в Україні для іноземців є значно простішим, ніж можливе розлучення на їх історичній Батьківщині,  адже це значна економія часу та грошей. В Україні на законодавчому рівні відсутнє вирішення будь-яких інших питань (як наприклад утримання колишньої дружини або виплата певної компенсації) крім самого розлучення. Зазвичай розірвання шлюбу вирішується досить швидко та не потребує значних зусиль. Тому за умови, коли громадянин України має намір розірвати шлюб із підданим іноземної держави, а також коли шлюб було укладено за кордоном, він може звернутися з позовною заявою в український  загальний місцевий суд, і вже останній буде виносити рішення про розірвання шлюбу.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте в Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

Ми в соціальних мережах:

Facebook  https://www.facebook.com/Vyshnevyi.partners

Telegram  https://t.me/vyshnevyi

Instagram  https://instagram.com/vyshnevyi.partners?utm_medium=copy_link

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC3Az6EVAf9brHkaSETZvI-A