• +38 098 000 2411
  • Про компанію
  • Команда
  • Відгуки
  • Успішні справи
  • Консультації та Новини
  • Усі послуги
  • Ціни
Безымянный_3_Монтажная_область_1_копияБезымянный_3_Монтажная_область_1_копияБезымянный_3_Монтажная_область_1_копияБезымянный_3_Монтажная_область_1_копия
  • Військовий адвокат
    • Відстрочки
    • Затримання ТЦК
    • Виплати військовим
    • СЗЧ
    • Бронювання
  • Автоадвокат
    • Адвокат з ДТП
    • Стягнення збитків після ДТП
    • ст. 130 КУпАП
  • Цивільні справи
    • Стягнення аліментів
    • Визначення місця проживання дитини
    • Поділ майна
    • Розірвання шлюбу
    • Усунення перешкод у спілкуванні з дитиною
    • Спори про право власності на майно
    • Сімейні справи
  • Кримінальні справи
    • Справи щодо крадіжок
    • Справи щодо незаконного обігу наркотичних засобів
    • Загальні кримінальні справи
    • Адвокат з обшуків
    • Тренінги для працівників. Алгоритм поведінки під час обшуку.
  • Господарські справи
    • Супровід податкових перевірок
    • Стягнення заборгованості
    • Декларування ФОП. Доступ податкової до банківської таємниці ФОП
    • Юридичні послуги для бізнесу
    • Оскарження податкових повідомлень рішень
    • Перевірка забудовника
    • Супровід угод, пов’язаних з нерухомістю
    • Трудові спори
    • Спори пов’язані з ремонтом та будівництвом
  • Контакти

Борг не використаний на користь сім’ї не може бути стягнений з другого із подружжя солідарно. Аналіз судової практики АО "Вишневий та Партнери"

18.11.2020

У провадженнях судів України на сьогоднішній день перебуває багато справ про солідарне стягнення боргу. Найактуальнішим і спірним питанням у судовій практиці було саме стягнення боргу не з позичальника, а з дружини, якщо борг узяли під час перебування позичальника у шлюбі. У цій постанові ЗС колегія суддів зобов'язує суди досліджувати чи були витрачені в інтересах сім'ї отримані кошти, і чи це підтверджено відповідними доказами. А також необхідно з'ясовувати, чи надавав інший чоловік у письмовій формі згоду на укладення договору позики.

Також у цій справі судді дійшли висновку, що дружина має давати письмову згоду на укладання чоловіком договору позики. Хоча законом такої норми не передбачено. В результаті Верховний суд не вважає доказами витрачання коштів на користь сім'ї витрати їх на розвиток приватного підприємства, хоча ця організаційно-правова форма ведення бізнесу є спільною сумісною власністю подружжя.

Короткий виклад обставин справи: Чоловік узяв кредит та не повернув його. На час взяття коштів цей чоловік перебував у шлюбі. Кредитор виходячи з ст. 65 СК України вирішив стягнути кошти із колишньої дружини боржника. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, позов задовольнив і стягнув борг за дружиною. Зокрема, суд апеляційної інстанції зазначив, що кошти, отримані людиною у борг були використані для розвитку сімейного бізнесу, тобто на користь сім'ї, дружина була поінформована про такий кредит, законодавство не передбачає обов'язкового нотаріального посвідчення договору позики як і не передбачає обов'язкової письмової згоди дружини отримання її чоловіком коштів у борг навіть у чималих сумах. Таким чином, у дружини виникає на рівні із чоловіком солідарний обов'язок повернути борг кредитору.

Суд касаційної інстанції скасував рішення суду апеляційної інстанції та направив справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Обґрунтовуючи своє рішення ВС зазначив: “« інститут шлюбу передбачає виникнення між подружжям тісного взаємозв'язку та характер такого зв'язку не завжди дозволяє однозначно встановити, коли саме у відносинах з третіми особами кожен із подружжя виступає у своїх особистих інтересах, а коли діє на користь сім'ї.»

У свою чергу, відповідно до ч. 4 статті 65 СК України, той із подружжя, який не брав безпосередньої участі в укладанні договору, стає зобов'язаний стороною (боржником), за наявності двох умов: 1) договір укладено другим із подружжя на користь сім'ї ; 2) майно, одержане за договором, використане на користь сім'ї. Тільки поєднання зазначених умов дозволяє кваліфікувати другого із подружжя як зобов'язаної особи (боржника).

Таким чином, для солідарного стягнення боргу за договором позики з дружини, потрібна наявність двох обов'язкових умов передбачених ч. 4 статті 65 СК України і наявність доказів, що підтверджують ці обставини.

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації, телефонуйте: + 38 (098) 000 2411 або пишіть: vyshnevyi.partners@gmail.com

З повним текстом постанови можете ознайомитись за посиланням .

Поділіться
admin

Схожі

28.03.2025

Арештували майно? Прийшли з обшуком? Коментує адвокат Олександр Вишневий


Детальніше
28.03.2025

Квартира за особисті кошти у шлюбі? Коментує адвокат Ірина Домітращук


Детальніше
28.03.2025

Розлучення під ключ. Швидко, дистанційно, без вашої участі. Адвокат Олександр Вишневий


Детальніше

Залишити відповідь

Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.

Не знайшли потрібну інформацію?

Не знайшли потрібну інформацію?
Ми працюємо з пн-пт:
9:00-19:00
Телефон для безкоштовної консультації:
+38 098 000 2411
Слідкуйте за новинами:
Telegram Instagram YouTube Facebook
  • Про компанію
  • Команда
  • Відгуки
  • Успішні справи
  • Консультації та Новини
  • Усі послуги
  • Ціни
© 2026 Vyshnevyi and Partners — Адвокатське об'єднання. All Rights Reserved. Muffin group
    Наши контакты
    • +38 098 000 2411
    Услуги
    • Про компанію
    • Команда
    • Відгуки
    • Успішні справи
    • Консультації та Новини
    • Усі послуги
    • Ціни

      Форма зворотного зв'язку

      Залиште повідомлення і адвокат зв'яжеться з Вами найближчим часом


      Ваш телефон