52702424_hand_with_wrench-jpg-740x555_q85_box-9024861857_crop_detail_upscale

Гарантійна «змова» автовиробників і офіційних дилерів в Україні?

Прямо зараз дайте собі відповідь на питання:

Якщо ви належним чином експлуатуєте та технічно обслуговуєте свій автомобіль, але не проходите планове тех. обслуговування в офіційного дилера, а гарантійний термін і «гарантійний пробіг» ще не закінчились, то чи маєте ви право на гарантійний ремонт, у випадку виявлення недоліку в автомобілі?

Упевнений, що 95% читачів, згадавши умови гарантії в сервісній книжці, з повною упевненістю дадуть відповідь: НІ.

І помиляться.

З чим зіткнеться кожен з нас, якщо прийде до офіційного дилера і майстер-приймальник покаже сервісну книжку, де вказано, що автомобіль на гарантії (по терміну і пробігу), але технічне обслуговування у дилера не проводилося? Не моргнувши оком, майстер-приймальник вам скаже, що машина не гарантійна.

Навіть якщо ви досить упертий споживач, і почнете вимагати покликали інженера по гарантії, то і він без жодних роздумів скаже «яка гарантія, якщо ТО ви у нас не проходили?!».

І тільки коли ви дійдете до начальника автоцентру або, хоча б начальника сервісу і запитайте на якій підставі мені відмовляють у гарантійному обслуговуванні та почнете вимагати письмову відмову від гарантійного ремонту, то риторика зміниться і начальник скаже, що він такого не говорив, чи там хтось із підлеглих помилився, або ж, скоріше за все, ви щось не так зрозуміли.

А все тому, що указані відносини регулюються не видумками дилера, а нормами Закону України «Про захист прав споживачів», який у ч.14 ст.8 говорить, що вимоги споживача, не підлягають задоволенню, якщо продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання.

Вся суть полягає в тому, що офіційний дилер, як продавець, якому ви надаєте автомобіль на ремонт, якщо з чимось не згоден, то повинен довести, що недолік у товарі стався з вашої вини.

Ви ж не маєте це доводити, оскільки такий обов’язок покладається саме на продавця/виробника товару.

А якщо дилер заявляє, що це пов’язано з недоліками товару, то вимагайте письмову відмову. Завжди вимагайте письмову відмову. Все що вам говорять усно, викладайте письмово і вимагайте підтвердити це також письмово.

То які у вас є права?

Відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про захист прав споживачів»   разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

А що повинен зробити дилер:

Відповідно до ч. 5 ст. 8 ЗУ «Про захист прав споживачів» продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) зобов’язані прийняти товар неналежної якості у споживача і задовольнити його вимоги.

Доставка великогабаритних товарів і товарів вагою понад п’ять кілограмів продавцю, виробнику (підприємству, що задовольняє вимоги споживача, встановлені частиною першою цієї статті) та їх повернення споживачеві здійснюються за рахунок продавця, виробника.

Споживач має право брати участь у перевірці якості товару особисто або через свого представника.

Тобто ви здаєте авто і чекаєте проведення перевірки якості, фактично це діагностика. Далі або перевірка якості показує, що поломка сталася не з вашої вини і ви отримуєте гарантійний ремонт або справа доходить до експертизи.

Відповідно до абз. 2  ч. 4 ст. 17 ЗУ «Про захист прав споживачів» у разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції.

Експертиза проводиться за рахунок продавця (виконавця, виробника). Якщо у висновках експертизи буде доведено, що недоліки виникли після передачі продукції споживачеві внаслідок порушення ним встановлених правил використання, зберігання чи транспортування або дій третіх осіб, вимоги споживача не підлягають задоволенню, а споживач зобов’язаний відшкодувати продавцю (виконавцю, підприємству, яке виконує його функції) витрати на проведення експертизи.

Споживач має право бути присутнім при проведенні експертизи товару і в разі незгоди з її результатами оскаржити висновок такої експертизи в судовому порядку.

Додатково зазначу, що відповідно до ч. 9 ст.8 ЗУ «Про захист прав споживачів» при пред’явленні споживачем вимоги про безоплатне усунення недоліків товару вони повинні бути усунуті протягом чотирнадцяти днів з дати його пред’явлення або за згодою сторін в інший строк.

Отже, на останок

Письмової відмови в гарантійному ремонті вони Вам не дадуть, інакше з нею можна сміливо відправлятися відразу в суд. Варто розуміти, що дилер може залякувати вартістю діагностики, експертизою, що її вартість ляже на вас, в разі виявлення неправильної експлуатації і вашої провини або навіть відразу можуть вимагати оплатити експертизу, що очевидно – незаконно.

Як діяти.

  1. Записувати на діагностику до офіційного дилера та надати товар, який містить недолік для огляду.
  2. Заздалегідь роздруковуєте дві копії претензії, з вимогою негайно прийняти автомобіль для безоплатного усунення недоліків, описуючи свою позицію з посиланням на положення законодавства у сфері захисту прав споживачів.
  3. У призначений день приїжджаєте до дилера і реєструєте претензію. На вашій копії повинні поставити печатку, підпис, посаду, дату, вхідний номер.
  4. Йдете до майстра-приймальника, якщо чуєте розповідь про зняття з гарантії, то просіть надати інформацію озвучену ним письмово або покликати інженера по гарантії. Якщо інженер по гарантії також вдає, що не в курсі положень Закону України «Про захист прав споживачів», твердить про сервісну книжку, то просіть покликати начальника сервісу або начальника їх «установи».
  5. Далі вам можуть просто відмовити усно, тоді тільки залишається чекати письмової відповіді на вашу письмову претензію або можуть запропонувати заїхати в ремонтну зону, підписавши замовлення-наряд. Тут треба бути дуже уважним, так як вам можуть запропонувати підписати звичайний комерційний замовлення-наряд. Посилайтеся на п. 2 ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про захист прав споживачів», яка говорить про негайне, безоплатне усунення недоліків. Ні про які кошти в ЗУ «Про захист прав споживачів» мови немає, крім одного нюансу – вам доведеться оплатити експертизу, якщо вона покаже, що недолік у товарі стався з вашої вини. У разі, якщо Вашої провини немає, експертиза оплачується дилером. Про це говорить ч. 4 ст. 17 ЗУ «Про захист прав споживачів».
  6. Вже після того, як вони проведуть перевірку якості, відповідно до ЗУ «Про захист прав споживачів», вони можуть погодитися на безкоштовний гарантійний ремонт або почати суперечку про причини виникнення недоліків товару (несправності авто). У цьому випадку, у разі коли під час гарантійного строку необхідно визначити причини втрати якості продукції, продавець (виконавець, виробник) зобов’язаний у триденний строк з дня одержання від споживача письмової згоди організувати проведення експертизи продукції.
  7. Якщо експертиза на вашому боці – вам полагодять автомобіль у межах взятих продавцем гарантійних зобов’язань. Якщо ж експертиза на стороні дилера, останній відмовить у гарантійному ремонті, тому ви можете оскаржити таке рішення в судовому порядку, де клопотати про призначення судової експертизи у запропонованій вами експертній установі. Обов’язок доведення причинно-наслідкового зв’язку між діями покупця, пов’язаними з неправильною експлуатацією товару та наслідками у вигляді недоліку у товарі покладається на продавця (виробника) товару.

В цілому, потрібно завчасно обзавестися розумінням, що трапилося з вашим автомобілем і чому це сталося. Якщо це якийсь необслуговуваний  вузол або агрегат, то дуже складно довести, що ви його неправильно експлуатували або невчасно чи не якісно обслуговували. Якщо ж проблема з двигуном, тут політ фантазії у експерта може бути куди більшим.

Але, в цілому, варто знати, що поки справа не дійшла до експертизи правда на Вашому боці. Чи продовжувати суперечку і втягуватися чи в судові спори – вирішувати вам, це час і гроші.

З іншого боку, якщо переконані, що на вашому боці правда, діяти правильно і у вас є на це час, то є всі шанси отримати ремонт за рахунок продавця, як і повинно бути.

Зрештою, це може стати справою принципу у питанні відновлення справедливості.

Розкажіть про це всім знайомим, як можна більше людей повинні знати свої права. Досить дилерам та автовиробникам вводити в оману споживачів, висмоктуючи з нас гроші, які даються нам нелегкою працею.

 

This post is also available in: Ukrainian, Russian